Rolmodellen zetten zich in voor een fijne buurt

Het begon een paar jaar geleden tijdens de Oudejaarsnacht in Overvecht. Zo’n 27 jongeren uit de wijk waren uitgenodigd door JoU Overvecht om mee te lopen op straat. Om die roemruchte nacht eens van een andere kant te beleven. Dat werd een groot succes. Overvecht kreeg er prachtige rolmodellen bij.

TEKST Maud Bredero | FOTO Carilijne Pieters

Zo begon het rolmodellenproject

In die Oudejaarsnacht hadden ze gezien hoe mooi en kwetsbaar hun wijk is. De jongeren die meeliepen voelden zich verantwoordelijk toen ze door de buurt liepen waar hun oma’s wonen en jonge broertjes en zusjes. Nurettin Eren, regisseur jongerenwerk bij JoU Overvecht: ‘Na die nacht groeide het rolmodellenproject pas echt. In Overvecht wonen veel jongeren die ook hun schouders willen zetten onder een fijne buurt waar veel leuke dingen te doen zijn. Waar iedereen zich gezien voelt en ook geholpen als dat nodig is. We hebben nu zo’n zestien rolmodellen en onze deur staat open voor nog meer jongeren die rolmodel willen worden.’

Grote broers

‘Kijk, zegt Nurettin, ‘We hebben buurtvaders die geweldig werk doen en ook allerlei organisaties die goede dingen neerzetten in onze wijk. Maar jonge rolmodellen zijn wel heel speciaal. Zij weten namelijk precies wat leeftijdsgenootjes nodig hebben. Weten wat er allemaal bij hen speelt en waar ze echt behoefte aan hebben. Daar zetten ze hun schouders onder en dat is mooi om te zien.’

“Jonge rolmodellen zijn wel heel speciaal, want zij weten namelijk precies wat leeftijdsgenootjes nodig hebben”

Naoufal is zo’n rolmodel, 18 jaar is hij nu. Hij wil sociaal werker worden en loopt daarvoor stage bij JoU. ‘Jongeren zien ons als grote broers met veel ervaring. We wonen in dezelfde buurt, ze zien ons overal en dat is vertrouwd. Ze weten ook dat we voor ze opkomen en dingen realiseren in de wijk waar zij behoefte aan hebben. Dat kan van alles zijn, sport en andere leuke activiteiten. Het gaat me goed af, want ik vind het leuk om te doen. Ouders zeggen tegen ons dat ze blij zijn met ons, omdat we een goed voorbeeld zijn voor hun kinderen.’

Nurettin - Rolmodellen van Overvecht
Nurettin

Nurettin: ‘Rolmodellen krijgen allerlei verantwoordelijkheden, en daar leren ze veel van. Terwijl zij meehelpen activiteiten te organiseren, zoals sport en spel, maar ook voedselbankacties, leren ze bijvoorbeeld goed organiseren en plannen. Natuurlijk doen ze ook veel sociale vaardigheden op, want ze krijgen met veel verschillende mensen en instanties te maken. Je ziet ze groeien als ze van de buitenwereld complimentjes krijgen. En dat gebeurt vaak.’

“Ouders zeggen tegen ons dat ze blij zijn met ons, omdat we een goed voorbeeld zijn voor hun kinderen.”

Je eigen zaak beginnen

De rolmodellen spraken veel jongeren in de wijk. Wat is belangrijk voor jou? Waar heb je behoefte aan en wat mis je in Overvecht? Jongeren uit onze wijk gaven aan dat zij graag een eigen plek hebben om samen en met hulp van professionals aan hun toekomst te werken. Veel jongeren in Overvecht hebben wel ergens talent voor en zeker ook de motivatie. Maar ze vinden niet altijd even makkelijk de weg naar de juiste opleiding, naar een baan of een eigen onderneming.

Zo ontstond het plan voor een ontwikkelwerkplaats voor jongeren, waar in elf bedrijfsruimtes dromen en ambities waargemaakt kunnen worden. Nurettin: ‘We noemen het: 03Office. Een autopoetsbedrijf, een kapsalon of een fotostudio. Overal is begeleiding bij en de rolmodellen zijn hier ook volop bij betrokken. Want ook zij groeien met al hun ervaringen graag door naar een mooie baan waar ze hun talenten in kwijt kunnen.’

“Je ziet ze groeien als ze van de buitenwereld complimentjes krijgen”

In de wijkaanpak Samen voor Overvecht is ‘Perspectief voor de jeugd versterken’ een van de belangrijke ambities. De start van de ontwikkelwerkplaats voor jongeren, 030 Office, is daar een invulling van.

Word jij ook rolmodel?

Neem dan contact op met Nurettin Eren via 06-5082 7518,
of stuur een e-mail naar nurettin.eren@jou-utrecht.nl

Video: Rolmodellen van JOU Jongerenwerk organiseren sportevenement in Overvecht